فریت بار

فریت بار به تمام نقاط دنیا با معتبرترین شرکت‌های حمل هوایی بار با بهترین قیمت

 

فریت بار چیست ؟

فریت بار (Freight) در لغت به معنی حمل بار بوده و مترادف با کلمات cargo, cartage, freightage می‌باشد. "فریت بار" اصطلاحا به ارسال بار هوایی بصورت غیر همراه به کشورهای خارجی، گفته می‌شود. فریت بار می‌تواند بسته به نوع، میزان و مقصد آن، بصورت‌های مختلفی انجام شود. اما آنچه که در فریت بار مسافری حائز اهمیت می‌باشد، قیمت مقرون بصرفه‌ی آن در مقایسه با قیمت هر کیلو اضافه بار در فرودگاه امام می‌باشد؛ که در ادامه به تفاوت میان این دو مقوله خواهیم پرداخت .

فریت بار به تمامی کشورهای دنیا قابل انجام می‌باشد. کشورهایی مانند: آمریکا، استرالیا، کانادا، انگلستان، آلمان، فرانسه، سوئد، نروژ، ترکیه، امارات، فنلاند، کویت، قطر، عمان و ... در این مقاله به تمامی جوانب فریت بار می‌پردازیم .فریت بار مسافری: بهترین راه حل برای ارسال بار مهاجران و دانشجویان

بطور خلاصه فریت بار و یا ارسال بار به خارج از کشور، برای کسانی که قصد مهاجرت و یا سفر و یا ادامه‌ی تحصیل در خارج از کشور را دارند، بسیار مناسب است. چرا که مسافران با هواپیما، همواره دغدغه‌ی مقدار مجاز حمل بار هوایی را دارند، و قیمت‌های بسیار زیاد اضافه بار مسافری، آنها را از همراه بردن مایحتاج خود منع می‌کند.

اما خوبست بدانید که از طریق فریت بار، مهاجران و دانشجویان خارج از کشور می‌توانند تمام لوازم منزل و لوازم شخصی خود را، تحت عنوان Personal Effects به کشور مورد نظر خود فریت (Freight) یا ارسال نمایند. فریت بار شامل انواع کالاها و لوازم بوده، و با‌ هزینه‌ی بسیار پایین‌تری نسبت به سایر روش‌های ارسال کالا، در حجم‌ها و وزن‌های مختلف صورت می‌پذیرد. در همین صفحه در مورد هزینه‌های فریت بار صحبت خواهیم کرد.


فریت بار : بهترین جایگزین برای اضافه بار مسافری

فریت بار بهترین جایگزین برای اضافه بار مسافری‌ست. چرا که در فریت بار، شما مجاز به حمل هر میزان بار شخصی و غیرتجاری، با صرف مبلغ بسیار پایین‌تری نسبت به اضافه بار هستید؛ بشرط آنکه بار شما، جزو کالاهای غیر مجاز در فریت بار محسوب نشوند. شما می‌توانید در فریت بار مسافری، تمام لوازم مجاز در فریت بار را، پیش و یا پس از پرواز خود، به مقصدتان در هر گوشه از جهان، بصورت غیر همراه ارسال نموده، و هرگاه به مقصد رسیدید، در گمرک فرودگاه، محموله‌ی خود را ترخیص نموده و تحویل بگیرید.


حس آرامش و اطمینان همواره در سایه‌ی تخصص و کارآمدی بدست می‌آید. اینهمه رضایتمندی از شرکت پرشین کارگو توسط شرکت‌های بزرگ تجاری ایران، اتفاقی نیست. ما همواره بهترین راه حل‌ها را برای فریت بار شما، به شما ارائه خواهیم داد.جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با ارسال بار به خارج از کشور و هزینه‌های آن، با کارشناسان ما تماس بگیرید:

22 12 29 41 21 98+
مشاوره رایگان در واتساپ

فریت بار به چه کشورهایی انجام می‌شود؟


شما می‌توانید محموله‌ها و لوازم خود را به هر شهری در جهان که دارای فرودگاه باشد، بصورت هوایی فریت نمایید. ضمنا ما می‌توانیم ترتیبی اتخاذ نماییم تا چنانچه شهر مقصد شما فاقد فرودگاه باشد، بار شما از نزدیک‌ترین فرودگاه تا مقصد شما، بصورت زمینی تراک شود. امروزه خدمات لجستیکی با پیشرفت‌های وسیع خود، این امکان را فراهم نموده تا محموله‌ها بصورت ترکیبی، به شکل‌های هوایی و دریایی و زمینی، به هر نقطه از جهان ارسال شوند.فریت بار هوایی به اروپا ، آمریکا و آسیا

راهنمای فریت بار از پایانه هوشمند بار فرودگاه امام خمینی

اگر این راهنمای فریت بار را کاملا مطالعه نمایید، براحتی با مراحل ارسال لوازم منزل خود به خارج از کشور، آشنا خواهید شد.البته بیان این نکته حائز اهمیت است که با تماس شما با شرکت پرشین کارگو، تیم تخصصی این شرکت، تمام مراحل فریت بار را برای شما انجام خواهد داد، و بجز مواردی که حضور شما برای احراز هویت لازم است، تمامی مراحل فریت هوایی بار شما را، بعهده گرفته و به بهترین نحو انجام می‌دهند.

پرشین کارگو تمام مراحل فریت بار را برای شما انجام می‌دهد، اما برای آگاهی شما از مراحل فریت بار ، در این مقاله، مراحل ارسال بار مسافری را در 10 گام ، برای شما بیان می‌داریم .
مراحل فریت بار به خارج از کشور

1- تماس با شرکت پرشین کارگو پارسیان

شما با تماس با شرکت پرشین کارگو می‌توانید از مشاره تلفنی یا حضوری کارشناسان ما در زمینه‌ی فریت بار مسافری، به صورت رایگان بهره‌مند گردید. کارشناسان ما با دانش و تجربه کافی در زمینه فریت بار مسافری ، پاسخگوی تمام پرسش‌های شما بوده، و سریع‌ترین، ایمن‌ترین و کم هزینه‌ترین روش ارسال بار را به شما پیشنهاد خواهند داد. شما با استفاده از مشورت کارشناسان ما می‌توانید از کالاهای غیرمجاز در فریت بار، تخفیف‌های حمل خارجی، و نیز قوانین گمرکی و فرودگاهی مبدا و مقصدتان مطلع گشته و کلیه فرآیند ارسال لوازم منزل و یا وسایل شخصی خود را با آرامش و اطمینان به پایان برسانید.2- بسته‌بندی تخصصی بار فریت

یکی از مهمترین مراحل ارسال بار فریت که نقش بسزایی در مدیریت هزینه‌های فریت بار و سلامت بار شما را دارا می‌باشد، مرحله بسته‌بندی است. نکات مهم در بسته‌بندی استاندارد که توسط نیروهای آموزش دیده و با تجربه ما انجام می‌گیرد شامل موارد زیر است:

 • استفاده از متریال با کیفیت و استاندارد
 • استفاده بجا و کافی از ضربه گیرها ومحافظ‌ها
 • استفاده از صندوق چوبی و یا فلزی در صورت لزوم
 • چیدمان صحیح و اصولی بار
 • حذف کالاهای ممنوعه فریت بار مسافری
 • تقسیم وزنی مناسب بار بین بسته‌ها


رعایت این نکات و برخی موارد دیگر، مانع از پرداخت هزینه اضافی به ایرلاین و یا باز شدن مجدد بار شما در گمرک و پرداخت دوباره هزینه بسته‌بندی شده، و در پایان باعث به سلامت رسیدن بار شما در مقصد می‌گردد.
نکات مهم:
• در صورت استاندارد نبودن بسته‌بندی، بار توسط شرکت‌های خدماتی مربوطه و ایرلاین‌ها پذیرش نمی‌گردد.
• در صورت چیدمان غیر استاندارد و غیر اصولی، مجبور به پرداخت هزینه وزن حجمی بار به ایرلاین می‌گردید.

برای آگاهی بیشتر، صفحه‌ی بسته‌بندی بار فرودگاه امام را در سایت ما مشاهده فرمایید.


3- انتقال بار به فرودگاه امام خمینی (ره)

فرآیند انتقال بار به قسمت فریت بار فرودگاه امام جهت انجام تشریفات گمرکی و ادامه کار، با نظارت کامل کارشناسان ما و با بار چینی اصولی و استاندارد و بهره‌گیری از کامل‌ترین ناوگان حمل و نقل درون شهری، به پایانه هوشمند بار فرودگاه امام خمینی صورت می‌گیرد. کلیه مراحل فریت بار مسافری برای ما دارای اهمیت می‌باشند. از این رو سرمایه‌گذاری زیادی در جهت ایجاد زیر ساخت لازم برای تحقق این مهم، صورت گرفته است. داشتن ناوگان حمل و نقل کامل، از وسایل نقلیه سنگین گرفته تا انواع وانت بارها و وانت ون، تنها بخشی از خدمات لجستیکی پرشین کارگو پارسیان می‌باشد.4- تهیه و تکمیل مدارک فریت بار مسافری

جهت ارسال بار فریت مسافری، داشتن برخی مدارک مانند: کپی پاسپورت و بلیط فرستنده و تکمیل کردن فرم‌های مربوطه، الزامی می‌باشد؛ که کارشناسان ما کلیه اطلاعات در رابطه با مدارک لازم را، به شما اطلاع داده و فرم‌های مربوط به اظهار گمرک را، در اختیار شما مشتریان عزیز قرار می‌دهند. تکمیل و آماده‌سازی مدارک مورد نیاز، زیر نظر کارشناسان با تجربه این شرکت، در کوتاه‌ترین زمان صورت می‌گیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه‌ی مدارک فریت بار را مطالعه نمایید.


5- گرفتن مجوزهای لازم جهت فریت بار

با توجه به ماهیت برخی بارها، بسته‌بندی و یا بعضی از مقصدها که حساسیت‌های خاصی برای ورود کالا به کشورشان دارند، و یا گاها درخواست خود مشتری، نیاز به گرفتن برخی مجوزها (از قبیل: گواهی سم پاشی صندوق چوبی، گواهی مبدا و...) قبل از ارسال بار وجود دارد .

پرسنل با تجربه و متخصص ما، در کوتاه‌ترین زمان ممکن، اقدام به تهیه و گرفتن کلیه مجوزهای لازم جهت ارسال و یا ترخیص بار در مقصد شما می‌نمایند. سابقه طولانی و ارتباط موثر شرکت پرشین کارگو پارسیان با کلیه سازمان‌ها و شرکت‌های ذی‌صلاح جهت صدور و گرفتن مجوزهای لازم، اطمینان بخش خدمات حرفه‌ای و مطمئن به شما مشتریان عزیز می‌باشد.


6- انجام تشریفات گمرکی برای فریت بار

تیم شرکت پرشین کارگو مستقر در گمرک فرودگاه امام خمینی (ره)، که متشکل از 8 نفر نیروی انسانی با تجربه و کاردان دارای سابقه درخشان در فرودگاه امام خمینی می‌باشند، کلیه مراحل تشریفات گمرکی شما مشتریان عزیز را بر عهده گرفته و در کوتاه‌ترین زمان ممکن، با بهترین خدمات در خدمت شما خواهند بود. حضور مدیران بخش صادرات شرکت پرشین کارگو پارسیان در پایانه هوشمند بار فرودگاه امام خمینی (ره)، و در دسترس بودن آنها، نوید بخش خدمات با کیفت و درخور شأن شما مشتریان عزیز می‌باشد.


7- صدور بارنامه، گرفتن رزرو و صدور بیمه‌نامه فریت بار مسافری

شرکت پرشین کارگو پارسیان، با مجوز رسمی از سازمان هواپیمایی کشوری و برخورداری از استاک کلیه شرکت‌های هواپیمایی داخلی و خارجی، یکی از بزرگترین و با سابقه‌ترین شرکت‌های مستقر در فرودگاه امام خمینی (ره) می‌باشد. پرسنل مجرب و متخصص دفتر فرودگاه امام خمینی شرکت پرشین کارگو پارسیان، با کادری شامل 10 نفر نیروی انسانی، آماده ارائه خدمات کامل از جمله: صدور انواع بارنامه‌ها، بیمه‌نامه‌ها و گرفتن رزرو با اولین پرواز ممکن، به شما مشتریان عزیز هستند.


با توجه به محدودیت موجود در بیمه مرسولات حمل هوایی، شرکت پرشین کارگو پارسیان با داشتن نمایندگی فروش معتبرترین شرکت‌های بیمه‌ای ایرانی و بین‌المللی، در صورت لزوم جهت بیمه مازاد بار، در خدمت شما مشتریان عزیز می‌باشد. شرکت پرشین کارگو پارسیان، تجربه خدمات بدون واسطه و با کیفیت را برای شما به ارمغان می‌آورد. پایین‌ترین نرخ‌های حمل هوایی را با حذف واسطه‌ها با ما تجربه کنید.


8- الصاق تگ و لیبل، ایکس‌ری و تحویل بار به ایرلاین

کلیه اطلاعات مشتری از جمله اسم، آدرس و شماره تماس، در بارنامه‌ی هوایی درج می‌گردد و هر بارنامه دارای یک شماره 11 رقمی منحصر به فرد می‌باشد، که این شماره به همراه اطلاعات وزن، تعداد، مبدا و مقصد بار توسط یک «تگ» بر روی بسته‌ها الصاق می‌گردد. پس از الصاق تگ و بازرسی کلیه‌ی بسته‌ها توسط دستگاه «ایکس ری»، بار تحویل شرکت هواپیمایی مربوطه در قسمت انبارهای عمومی گمرک گشته و تا زمان انتقال به انبار هواپیما جهت ارسال، در این انبار محافظت و نگهداری می‌گردد. کلیه این مراحل توسط پرسنل شرکت و با حضور مشتری و یا نمایندگان قانونی ایشان انجام می‌گردد.


9- تحویل بارنامه و سایر مدارک به مشتری و تسویه حساب

ما میزبان شما در فرودگاه امام خمینی (ره) در یکی از بزرگترین و با سابقه‌ترین دفترهای مستقر در فرودگاه هستیم. در این مرحله یک نسخه از بارنامه (قرار داد حمل) و کپی تمام مدارک و مجوزهای اخذ شده و پرینت مربوط به رزرو بار، در اختیار مشتریان عزیز قرار گرفته و تسویه حساب انجام می‌گیرد. رضایت کامل مشتری در کلیه مراحل، سرلوحه کار شرکت پرشین کارگو پارسیان می‌باشد.


10- پشتیبانی و پیگیری بار تا رسیدن آن به مقصد

فروش، پایان کار نیست؛ بلکه آغاز تعهد است . شرکت پرشین کارگو پارسیان با این شعار خود را در پشتیبانی و پیگیری بار از طریق بارنامه موظف می‌داند و با ایجاد زیر ساخت‌های لازم از طریق سایت، مکاتبات ایمیلی، واتساپ و تلفنی، به صورت 24 ساعته پاسخگوی شما مشتریان عزیز می‌باشد.هزینه فریت بار به خارج از کشور


"هزینه‌های فریت بار" و مدیریت آنها برای مسافران و مهاجران و دانشجویانی که قصد ارسال بار و یا لوازم منزل خود را به خارج از کشور دارند، یکی از مهمترین مسائلی است که در صنعت حمل و نقل بین‌المللی و لجستیک به آن پرداخته می‌شود. اگر شما هم قصد مهاجرت و یا سفر به خارج از کشور را داشته باشید، حتما برای ارسال بار خود به مقصد مورد نظرتان، نیازمند این هستید که بتوانید هزینه‌های فریت بار خود را دانسته و مدیریت کنید.
هزینه‌ها شامل موارد زیر می‌باشد:

 • هزینه بسته‌بندی بار فریت
 • هزینه حمل تا قسمت بار فرودگاه امام خمینی
 • هزینه توزین، تخلیه و بارگیری و انبارداری
 • هزینه تشریفات گمرکی و گرفتن پته مسافری
 • هزینه‌های گرفتن مجوزهای مربوط به بار و بسته‌بندی
 • هزینه بارنامه‌ی هوایی

برای اطلاعات بیشتر در این مورد هر یک از موارد فوق، صفحه هزینه فریت بار را مشاهده نمایید.

حمل هوایی کالاهای خطرناک


در ارسال بار هوایی، چه بصورت فریت بار تجاری و چه بصورت فریت بار مسافری، کالاهای متفاوت و مختلفی حمل می‌شوند. برخی از این کالاها، در طبقه‌بندی بارهایی قرار می‌گیرند که اصطلاحا به آنها "کالاهای خطرناک" (Dangerous Goods) گفته می‌شود.
کالاهای خطرناک شامل کالاها یا موادی هستند که توانایی ایجاد خطر برای سلامت و ایمنی اموال یا محیط زیست را داشته و درلیست کالاهای خطرناک "کتاب مقررات کالاهای خطرناک یاتا"، نام آنها برده شده و یا مطابق این مقررات طبقه‌بندی شده‌اند.
برای آگاهی بیشتر میتوانید صفحه حمل هوایی کالاهای خطرناک را مطالعه نمایید.


 کالاهای خطرناک

ارسال هوایی حیوانات خانگی به خارج از کشور


حمل هوایی حیوانات زنده، بخصوص ارسال هوایی حیوانات خانگی، یکی از خدمات مهم و بسیار تخصصی شرکت پرشین کارگو می‌باشد. حمل حیوانات زنده با هواپیما، نیاز به دانش کافی و بسترسازی شرکت حمل، از لحاظ مدارک و چگونگی حمل حیوانات زنده دارد. دانش بالای شرکت حمل هوایی سبب می‌شود حیوان شما با سلامت و امنیت کامل، توسط هواپیما حمل شده و با کمترین استرس و نگرانی به مقصد مورد نظر شما برسد.
کارشناسان شرکت پرشین کارگو، با گذراندن دوره‌های آموزشی بین‌المللی مرتبط -تحت نظارت انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی (IATA)- می‌توانند به راحتی در این زمینه، راهنمای شما باشند تا شما با خیالی آسوده و آگاهی از قوانین مربوطه، اقدام به ارسال حیوان خانگی خود به خارج از کشور نمایید. برای اطلاعات بیشتر صفحه سامانه حمل و نقل حیوانات خانگی را مطالعه نمایید.

کالاهای مجاز در فریت بار مسافری


بطور کلی در مقوله‌ی فریت بار مسافری، شما طبق قوانین گمرکی مجاز به ارسال اقلام شخصی و لوازم منزل خود، بطوری که جنبه‌ی تجاری پیدا نکند هستید. اقلامی از قبیل لوازم آشپزخانه، لوازم اتاق خواب و پذیرایی، البسه، ظروف، فرش، مواد خوراکی و ...
شما می‌توانید در صفحه لیست کالاهای مجاز همراه مسافر، شرح کامل اقلام مجاز را برای ارسال هوایی به خارج از کشور مشاهده نمایید.


کالاهای ممنوعه در فریت بار


بطور کلی ارسال بار با هواپیما محدودیت‌های خاص خود را ایجاد می‌کند. جدا از این امر، ارسال بار به خارج از کشور هم، جنبه‌های گمرکی خود را چه در مبدا و چه در مقصد، داراست. از این روی، مبحثی تحت عنوان کالاهای ممنوعه در فریت بار مسافری باز می‌شود.
این ممنوعیت‌ها گاه جنبه‌ی حراستی دارند و گاه جنبه‌ی گمرکی. آگاهی از این ممنوعیت‌ها شما را از دردسر بازرسی‌های پیاپی، مرجوع و یا احیانا مصادره نمودن بارهایتان در گمرک مبدا و مقصد، مصون می‌دارد. ما در صفحه‌ای جداگانه به این امر مهم پرداخته‌ایم. برای آگاهی بیشتر، صفحه‌ی اقلام ممنوعه فرودگاه امام را مطالعه نمایید.


قوانین و مقررات گمرکی در مورد فریت بار مسافری و خروج کالا از ایران:

1تجاری نبودن کالای فریت شده
مسافران خروجی اعم از این ‌که ایرانی باشند یا خارجی، می‌توانند علاوه بر وسایل سفر و لوازم شخصی، کالاهای ایرانی تا سقف مقرر برای مسافران ورودی را، همراه ببرند؛ مشروط بر اینکه هر دو گروه کالا جنبه‌ تجاری پیدا نکنند.
2فریت بار به خارج از کشور برای اتباع خارجی در ایران
اتباع خارجی که بطور رسمی در ایران کار یا تحصیل می‌کنند، در پایان دوره‌ی کار یا تحصیل‌شان می‌توانند لوازم خود را در حد متعارف بدون مجوز یا کارت بازرگانی از کشور خارج کنند.
3مقدار مجاز ارسال زعفران در فریت بار مسافری به خارج از کشور
خروج زعفران تا 100 گرم برای هر مسافر مجاز می‌باشد. این بار هم می‌تواند همراه مسافر حمل شود و هم می‌تواند بصورت فریت مسافری ارسال شود.
4مقدار مجاز حمل هوایی خاویار بصورت فریت مسافری
خروج خاویار دارای مجوز شیلات برای هر مسافر تا ۱۲۵ گرم مجاز می‌باشد.
5مقدار مجاز فریت هوایی خشکبار (پسته، بادام و...)
خروج انواع خشکبار به همراه مسافر به مقداری که جنبه‌ی تجاری نداشته باشد، بلامانع است. حداکثر مقدار مجاز پسته برای خروج، به ازای هر گذرنامه ۱۰ کیلوگرم است.

نکته خروج پسته، مغز پسته، خشکبار و زعفران برای مسافران ایرانی عازم سه کشور عراق، سوریه و عربستان ممنوع است. محدودیت فوق شامل جهانگردانی که گذرنامه‌ی خارجی داشته باشند، نمی‌شود.
6ارسال هوایی فرش دست‌بافت به خارج از کشور بصورت فریت بار مسافری
خروج فرش دستباف به همراه مسافر تا سقف ۲۰ متر مربع مجاز است و مسافر از نظر تعداد قطعات فرش همراه محدودیتی ندارد، به شرطی که سقف متراژ ذکر شده را رعایت کند.

نکته - خروج فرش همراه مسافر علاوه بر مرزهای هوایی از مرز زمینی و دریایی نیز مجاز است.

نکته - خروج فرش‌های نفیس که ارزش تاریخی و میراث فرهنگی دارند، ممنوع است.

نکته - خروج فرش همراه مسافر به مقصد کشورهای عراق، سوریه و عربستان مجاز نیست.
7چه مقدار ارز همراه مسافر می‌تواند از ایران خارج شود؟
بر اساس مقررات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، خروج وجه نقد حداکثر تا مبلغ 5 هزار یورو (یا معادل آن به ارزهای دیگر) برای هر مسافر آزاد است.
خروج نقدی ارز در قالب چک‌های مسافرتی بانکی نیز آزاد است. همراه داشتن ارز خارجی بیش از5 هزار یورو مشمول مقررات و ضوابط ناظر بر ارز همراه مسافر بوده و مستلزم اظهار به گمرک می‌باشد.
عدم رعایت مقررات فوق، مشمول مجازات مقرر در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب سال ١٣٩٢ خواهد شد.
8ارسال هلی‌کوپترهای کوچک، هلی‌شات یا پرنده‌های کنترلی در فریت بار مسافری
طبق ماده 122 قانون امورگمرکی، ورود پرنده‌های کنترلی (از جمله هلی کوپتر و کواد کوپترها و...) مشمول اخذ مجوز قانونی می‌باشد و چنانچه افراد در زمان خروج از کشور این وسیله را به همراه دارند، می‌بایست مراتب را به گمرک اعلام نمایند .
9ارسال زیور آلات شخصی از طلا و نقره و سنگ‌های قیمتی در فریت بار مسافری
خروج زیورآلات شخصی همراه مسافر از انواع مصنوعات طلا، نقره و پلاتین در مجموع حداکثر تا میزان ۱۵۰ گرم مجاز خواهد بود. چنانچه زیورآلات مورد بحث مزین به سنگ‌های گرانبها از قبیل الماس، زمرد، یاقوت و… باشد، نباید وزن نگین منصوب به آنها در مجموع از یک قیراط تجاوز کند.
10ارسال ظروف نقره به خارج از کشور در فریت بار هوایی
خروج ظروف و مصنوعات نقره (به جز زیورآلات) توسط مسافر حداکثر تا میزان سه کیلوگرم مجاز است، مشروط بر اینکه اشیا مذکور در زمره آثار فرهنگی و تاریخی محسوب نشود.
11ارسال هوایی اشیاء قیمتی و عتیقه
خروج اشیاء عتیقه،‌ آثار هنری اصیل، کتاب‌های خطی و چاپ سنگی، قطعات خوشنویسی شده، اوراق مینیاتور، انواع سکه‌های گرانبها و هر نوع اشیای تاریخی و میراث فرهنگی ممنوع است.
12حمل لوازم باتری دار در چمدان فریت شده
جابجایی و حمل و یا حتی به همراه داشتن لوازم الکتریکی دارای باتری و یا انواع باتری یدکی و پاور بانک ها، در حمل و نقل هوایی، دارای محدودیت‌ها ممنوعیت‌ها و شرایط ویژه حمل می‌باشند. مثلا باتری لیتیوم یونی که بیش از حد گرم می‌شود، می‌تواند باعث انفجار یا آتش سوزی شود. دمای سوختن چنین باتری‌هایی بیش از 600 درجه سانتیگراد است.
از اینرو حمل لوازم باتری‌دار در فریت بار مسافری امری حایز اهمیت می‌باشد که در بحث کالاهای خطرناک بدان پرداخته شده. برای اطلاعات بیشتر مقاله‌ی حمل باتری‌های لیتیومی در هواپیما را مشاهده کنید.

نکات مهم در مورد فریت بار مسافری که می‌بایست بدانید:1 یک هفته تا ده روز قبل از انجام مسافرت ، جهت ارسال بار فریت مسافری با ما تماس بگیرید.

2 با در نظر گرفتن ایام تعطیل گمرک، حداقل دو روز قبل از سفر باید اقدام به انجام فریت بار نمایید.

3 گمرک امام خمینی ( ره ) در روزهای پنجشنبه ، جمعه و سایر تعطیلات رسمی کشور، تعطیل می‌باشد.

4 جهت انجام فریت بار، از شرکت‌های دارای مجوز حمل هوایی بار و دارای دفتر در فرودگاه امام خمینی (مانند شرکت پرشین کارگو) کمک بگیرید.

5 جاسازی هرگونه کالا و اختفای آن از دید مأموران گمرک در بار فریت، قاچاق تلقی می‌شود و مشمول مقررات مربوط به قاچاق کالا خواهد بود.

6 از تحویل گرفتن کالای دیگران اکیدا خودداری نمایید. چرا که هرگونه مسئولیت قانونی آن به عهده شما می‌باشد و چنانچه هر نوع تخلف گمرکی کشف شود، شما باید پاسخگو باشید .