گواهی مبداء

هرآنچه لازم است در مورد گواهی مبداء بدانید

 


تعریف گواهی مبداء

گواهی مبدا سندی بین المللی است که اتاق بازرگانی هرکشور، برای کالاهای صادراتی، صادر می نماید. این سند، محل (کشور) ساخت کالای مورد نظر را گواهی می‌نماید. خریدار در مقصد، برای ترخیص کالا از گمرک به این گواهی نیاز دارد؛ لذا این گواهی به همراه سایر مدارک برای خریدار ارسال می‌گردد. مرجع صدور گواهی مبدا در جمهوری اسلامی ایران; اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران است.

تشخيص ضرورت صدور گواهی مبدا برای يک کالای صادراتی، برعهده اتاق بازرگانی نيست؛ بلکه تنها واردکننده کالا است که می‌داند که آيا در عمل نيازی به دريافت اين گواهی وجود دارد يا خير. در این صفحه به سوالات پیرامون گواهی مبداء میپردازیم.
سوال و جوابهایی پیرامون گواهی مبداء

1گواهی مبداء چیست و به چه منظور مورد استفاده قرار می گیرد؟
گواهی مبداء سندی بین المللی است که توسط اتاق بازرگانی بین المللی (ICC) تدوین و ارائه شده و بر کشور محل تولید و یا ساخت کالا دلالت میکند. . براین اساس، مرجع قانونی که اختیار صدور این سند را دارد، صراحتا ماهیت کالای گواهی مبداء را به کشورهای خاص تصدیق می نماید. این سند تضمین کننده‌ی اعتبار مشخصات کالای مندرج در گواهی مبداء برای خریدار و نیز شرط برخورداری از تعرفه های ترجیحی خواهد بود.
2در ایران چه مراکزی مجاز به صدور گواهی مبداء می باشند؟
طبق تبصره ذیل ماده 17 قانون امور گمرکی مصوب 22/9/1390 مرجع صدور گواهی مبداء در جمهوری اسلامی ایران، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران است که اختیار آن، به شعب اتاق بازرگانی ایران در کل کشور (اتاق بازرگانی شهرستانها) تفویض گردیده است.
3مدارک مورد نیاز برای صدور گواهی مبداء چیست؟
  • تصویر پروانه گمرکی
  • تصویر بارنامه حمل
  • ارائه تاییدیه استعلام اعتبار کارت بازرگانی یا مجوز موردی از سامانه یکپارچه مدیریت فرآیندهای کارت بازرگانی (سامانه کارت بازرگانی هوشمند- (www.cscs.ir)
  • ارائه لیست عدل بندی در صورت تعدد کالا
  • معرفی نامه جهت درخواست و دریافت گواهی مبداء (برای اشخاص حقوقی که فردی غیر از مدیرعامل یا اعضای هیئت مدیره به اتاق مراجعه مینماید.)
  • فیش بانکی پرداخت هزینه صدور گواهی مبداء
4هزینه ی صدور گواهی مبداء چقدر است؟
وفق مصوبه مورخ ۱۳۹۰/۱۰/۱۱ هیئت رئیسه اتا بازرگانی ایران و مصوبه جلسه مورخ ۱۳۹۰/۱۱/۳۰ هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، هزینه صدور گواهی مبداء و فرم A به ازای هر فقره اظهارنامه صادراتی تا مبلغ ۲۰۰ هزار دلار معادل ۲۵۰ هزار ریال و در صورتیکه مجموع مبلغ اظهارنامه‌ها بیش از ۲۰۰ هزار دلار باشد، به ازای هر ۱۰۰ هزار دلار مبلغ ۵۰ هزار ریال افزوده خواهد شد.
در صورتی که بنا به درخواست خریدار اتاق بازرگانی اقدام به صدور گواهی مبداء تجمیعی نماید هزینه صدور گواهی مبداء تجمیعی به ازای هر بارنامه یا پروانه گمرکی معادل ۲۵۰ هزار ریال محاسبه و دریافت میشود.
5
6